Hoci o pitnom režime sa hovorí hlavne v letných mesiacoch, neznamená to, že počas ostatných ročných období nie je dôležitý. Čo ste možno nevedeli, že by ste ho mali prispôsobovať meniacemu sa počasiu. Napríklad v jeseni je vonku prevažne sychravo, preto je vhodné zvoliť skôr hrejivé nápoje.
Dva až tri litre denne? Nie je to celkom tak!
Aj keď sme hovorili o prispôsobovaní pitného režimu ročnému obdobiu, existujú aj zásady správneho pitného režimu, ktoré sa dajú dodržiavať počas celého roka. Na otázku množstva tekutín, ktoré by sme mali denne vypiť, odpovedajú všetci rôzne. Najčastejšie sa hovorí, že denné množstvo vody a tekutín je dva až tri litre. Nie je to však celkom pravda, pretože príjem tekutín ovplyvňuje viacero faktorov. Patrí medzi ne napríklad pohlavie, vek alebo hmotnosť. Tiež na výsledné číslo vplýva aktuálny zdravotný stav osoby, telesná aktivita alebo teplota tela a prostredia. A tu sa dostávame k prispôsobovaniu sa ročnému obdobiu.
Na studené zabudnite
Drvivú väčšinu pitného režimu by mala v každom ročnom období tvoriť čistá alebo minerálna voda. Pohár vody si môžete dať, či je vonku plus alebo mínus dvadsať. Počas jesene je samozrejme vhodné piť čaje. Ak pijete každý deň ten istý, nemali by ste. Lepšie je totiž striedať ovocné, bylinné, čierne a zelené čaje. Samozrejme, najlepšou voľbou je nesladený čaj. Logicky by ste mali zabudnúť na ľadovo vychladené nápoje, pretože teplota tekutín počas studených dní by mala byť medzi 20 a 40 °C. Takže ideálna je minimálne izbová teplota tekutiny, ale aj vyššia.
Nemusíte piť len čaj
Čaje nie sú iba ideálnym jesenným nápojom, ktorý dokáže rýchlo zahriať, ale môže toho ponúknuť ešte oveľa viac. Bylinné čaje majú napríklad množstvo pozitívnych účinkov pre zdravie. Posilňujú imunitu, a tak ani v chladnom počasí neochoriete. Ak sa to už aj stane, pomôžu vám rovnako s bolesťou hrdla, horúčkou či prechladnutím. Priamo na podporu imunity je najlepší čaj zo šípok, materinej dúšky, lipy alebo bazy. Šalviový čaj upokojí vaše hrdlo, medovkový zasa utlmí nervozitu a pomôže vám s migrénou. Pozitívom je, že bylinné, ale aj zelené čaje sú plné vitamínov či minerálnych látok, za ktoré sa vám vaše telo v tomto ročnom období poďakuje. Stále však hovoríme o kvalitných sypaných čajoch, nie tých v nálevových vrecúškach. Nie ste fanúšikom čajov? Nevadí! Pripravte si v jeseni teplú zázvorovú limonádu, a to tak, že jednoducho nechajte vychladnúť klasický zázvorový čaj a dochuťte medom, mätou a citrónovou šťavou. Na jeseň sa hodia napríklad aj smoothies. Skúste ich však v tomto ročnom období ozvláštniť napríklad štipkou čili, kardamonom, škoricou, zázvorom, klinčekmi či kajenským korením.