Schopnosť živého organizmu, alebo jednoducho povedané imunita, je súbor vrodených a získaných mechanizmov, ktoré zabezpečujú našu obranyschopnosť proti choroboplodným mikroorganizmom. O tom, ako vlastne funguje, koluje mnoho tvrdení, no nie všetky sú pravdivé. Ktoré sú mýty a ktoré hovoria pravdu?
Imunita si niekedy sama neporadí
Oslabenie imunity býva spravidla veľkým problémom. Na druhej strane, ani zdravá imunita nie je zázračná a jej schopnosti majú určité hranice. Na zvládnutie niektorých zdravotných problémov nám iba samotná imunita nestačí. Hoci sa dokáže vysporiadať s väčšinou vírusov a mnohými baktériami, s ktorými denne prichádzame do styku, s ďalšou hŕbou infekčných ochorení si rozhodne sama neporadí. Aj pred vynálezom penicilínu bolo mnoho bakteriálnych ochorení smrteľných a dodnes sa niektoré z nich bez liečby môžu skončiť fatálne.
Nepreháňajte to
Určite ste sa už stretli s tvrdením, že ak máte dobrú imunitu, pravdepodobne ste sa už s ňou narodili a vďačíte za to svojej genetike. Nie je to tak celkom pravda. Časť imunity je totiž vrodená, ale časť sa získava a formuje počas života. Súvisí to najmä s naším životným štýlom, no aj niektorými faktormi, ktoré úplne ovplyvniť nevieme. V rôznych etapách života sa tak naša imunita mení. Imunitný systém starne rovnako, ako my a jeho funkcie aj biele krvinky vekom prirodzene klesajú. Ďalším častým mýtom je, že čím viac budete športovať, tým väčšia vaša imunita bude. Samozrejme, šport má na zdravie predovšetkým pozitívny účinok, a to tiež na imunitný systém, ale ak športujete toľko, že zabúdate na dostatočný odpočinok a regeneráciu organizmu, je to skôr naopak. Nadmerná fyzická aktivita môže viesť k oslabeniu imunity.
Ste to, čo jete – aj vaša imunita
Na imunitu zásadne vplýva aj strava. Mala by byť bohatá na ovocie a zeleninu, pretože to je zdroj vitamínov, minerálov aj antioxidantov. V strave by mal byť aj dostatok vlákniny a probiotík. Sú totiž nevyhnutné pre správnu funkciu čriev a v črevách sídli veľká časť imunitného systému. Naopak, nadbytok rafinovaného cukru a bielej múky, alkohol, vysmážané pokrmy, priemyselne spracované potraviny alebo drastické diéty sú pre naše telo záťažou a rovnako tak aj pre náš imunitný systém. Bez dostatku spánku si tiež koledujeme o obrovské množstvo zdravotných problémov. Jedna prebdená noc sa občas prihodí každému, ale ak je nedostatok spánku dlhodobou záležitosťou, rastie riziko všetkých zdravotných ťažkostí. Na myšlienku, že spánok vôbec nesúvisí s našou obranyschopnosťou, tak radšej zabudnite.