Vyvrtnutý členok vie potrápiť každého - ako si ho samo-vyliečiť?

Vyvrtnutý členok vie potrápiť každého – ako si ho samo-vyliečiť?

Ten, kto mal niekedy vyvrtnutý členok, vie, o aký nepríjemný problém ide – obzvlášť, ak sa mu to stalo viackrát. Tento úraz najčastejšie vzniká pri dopade na zle vytočenú nohu, čo sa stáva najmä pri behu, skákaní ale niekedy aj bežnej chôdzi, keď nás zradí terén. Keďže vyvrtnutý členok nevyžaduje ošetrenie lekárom, obvykle si ho nechávame zahojiť doma. Čo teda robiť, aby sa zahojil dobre?

Vyvrtnutý členok vie potrápiť každého - ako si ho samo-vyliečiť?
(zdroj: unsplash.com)

S vyloženými nohami to ubehne rýchlejšie

Podobne, ako pri liečbe čohokoľvek iného, najdôležitejšie je oddychovať a zranenú oblasť zbytočne nenamáhať a nezaťažovať. Samozrejme, málokto si môže dovoliť na zranenú nohu vôbec nenašľapovať. Ak sa ale potrebujete nevyhnutne presúvať, pomôcť môžu barle, prípadne pridŕžanie sa o predmety alebo nábytok. Aj napriek pracovným či iným povinnostiam by ste však mali niekoľko dní čo najviac posedávať a ležať, ideálne s nohou vyloženou v polohe nad úrovňou srdca (takto totiž noha ľahšie odpuchne). Liečba takého vyvrtnutia členku môže byť (podľa závažnosti) zdĺhavá a úplne zahojenie často trvá aj niekoľko týždňov. Keď sa váš zdravotný stav trochu zlepší, určite nezačnite nohu hneď naplno zaťažovať, ale robte to postupne.
 

Obklady a bandáže

Nohu je dobré po vyvrtnutí fixovať a postarať sa o kompresiu postihnutej oblasti. Na znehybnenie je najlepší nejaký sťahujúci elastický obväz. Dávajte však pozor na to, aby ste ju neutiahli príliš silno, pretože si tým môžete nechtiac obmedziť krvný obeh. Obväz by ste mali používať dovtedy, kým sa nezmierni opuch a bolesť. V rámci prvej pomoci pri vyvrtnutí členka sa využívajú okrem vykladania nohy do zvýšenej polohy a fixácie aj studené obklady, pretože chlad tiež účinne napomáha zmenšovať opuch a zmierňovať bolesť. Úplne postačí aj zamrznuté vrecko so zeleninou či iné veci z mrazničky, ktoré ale nezabudnite zabaliť do utierky alebo uteráka, aby ste neprikladali zdroj chladu priamo na pokožku. Mnohí siahajú aj po liekoch proti bolesti alebo géloch či mastiach z lekárne, no pomoc nájdete aj v prírode.

Prírodná lekáreň

Liečbu vyvrtnutého členka podporíte napríklad aj prírodnou formou soli horčíka, ktorou je epsomská soľ. Môžete ju zohnať aj v lekárni. Stačí ju len nasypať do lavóra s vlažnou vodou a ponoriť do nej nohu aspoň na 20 minút. Táto soľ vám utlmí bolesť, zmierni opuch a podporí hojace procesy. Samozrejme, skvelým pomocníkom v boji proti bolestiach sú tiež bylinky. Dokáže to napríklad kostihoj lekársky, ktorý sa využíva pri liečbe rozličných zranení a pôsobí protizápalovo a regeneračne. Použiť ho môžete pri rozličných vykĺbeniach, vyvrtnutiach, pomliaždeninách aj opuchoch pohybového aparátu, či už ako domácu alebo kúpenú masť alebo odvar z koreňa, ktorý sa aplikuje vo forme obkladov. Prírodným pomocníkom v boji s vyvrtnutím je aj kurkuma, ktorá sa tiež dá použiť vo forme obkladu. Zmiešajte z nej v miske dve väčšie lyžice s trochou vody tak, aby vznikla hustejšie pasta. Tú následne natrite na postihnutú oblasť, prekryte potravinárskou fóliou a zaviažte obväzom. Overeným trikom je aj octanová masť, poprípade esenciálne oleje, ktoré môžete pridať k rastlinnému oleju a zľahka natrieť na postihnutú oblasť. Ak je bolesť vyvrtnutého členka nezvládnuteľná, poprípade opuch pretrváva viac, ako týždeň, je predsa len potrebné navštíviť lekára.