Podľa štatistík končí až tretina vyprodukovaného jedla v koši. Nielen že plytváme niečím, čo na inej strane planéty chýba, ale zároveň ubližujeme našej planéte. Väčšina vyhadzovaného jedla sú dokonca čerstvé potraviny, ktoré sa aj najrýchlejšie pokazia a niekedy nám naozaj nezostáva nič iné, len ich vyhodiť. Čo sú teda tie najtrvanlivejšie potraviny, ktorými sa naozaj oplatí zásobiť?
Dlhý dátum spotreby a jednoduché skladovanie
Trvanlivými potravinami sa dajú vo všeobecnosti nazvať tie, ktoré majú dlhý dátum spotreby. Ide väčšinou o potraviny, ktoré nemusia byť v chlade na to, aby sa nepokazili a pokojne sa dajú skladovať aj v potravinovej skrini alebo voľne na pracovnej doske alebo polici. Medzi takéto trvanlivé potraviny patria napríklad jedlá suché, sušené, mrazené či konzervované a dajú sa považovať za zásoby na horšie časy alebo tiež ako jedlá vhodné na cesty. Prvým príkladom takejto potraviny sú napríklad zaváraniny, ktorých príprava sama o sebe predlžuje životnosť už dlhé storočia. Zavarte si ich doma, alebo kúpte v obchode – každopádne, v druhom prípade si dajte pozor na ich zloženie.
Konzervy a prášky
Medzi spomínané sušené potraviny patrí napríklad sušené ovocie, ktoré už dnes nájdete aj v lyofizovanej podobe. Nemusí ísť iba o ovocie, ale aj orechy a mäso. Vydrží to strašne dlho a aj v extrémnych podmienkach, nech sa už vyberiete na výlet kamkoľvek. Stanú sa pre vás aj skvelým zdrojom energie. Aj zrná vydržia v potravinovej skrinke dlhé mesiace a zasýtia aj dodajú energiu. Dajú sa použiť ako základ jedla, ale aj príloha, do polievok, či na raňajky. Konzervy, konzervy, konzervy. Mať ich poruke sa vždy hodí. Staviť môžete na mäso, tuniaka, strukoviny, ale aj polievky či konzervovanú zeleninu. Potraviny z prášku síce nepôsobia veľmi zdravo, ale napríklad taký puding až takou pohromou nie je. Oceníte aj mlieko v prášku, ktoré možno využijete, keď vám dôjde to čerstvé.
Kvalitné syry zabalené vo vosku vydržia dlho
Ak sa o trvanlivosť nejakých potravín vo vašej kuchyni nemusíte báť, tak sú to oleje, octy a koreniny. Stačí ich skladovať na tmavom a chladnom mieste a vydržia aj celé mesiace po otvorení. Hoci syr nepatrí veľmi medzi trvanlivé potraviny, neplatí to o syroch vo vosku. Tie vydržia v chladničke aj celé roky. A určite sa zídu, keď k vám príde nečakaná návšteva a vy nemáte nič po ruke. Dlho skladovať môžete aj múky, iné prísady na pečenie, strukoviny a mäso, ale to, samozrejme, v mrazničke. Stále však platí, že pri väčšine potravín by ste mali brať do úvahy ich dátum spotreby. Na niektorých nájdete aj presný popis, koľko vydržia neotvorené a dokedy ich máte spotrebovať po otvorení. Nie sú to len náhodné čísla – okrem spomínaných super trvanlivých potravín majú na každej inej potravine svoje opodstatnenie.