Kokosový olej

Ako si vybrať kokosový olej

Kokosový olej v súčasnosti zažíva v našich končinách „boom“, hoci vo vzdialenejších krajinách sa už používa desaťročia. Populárny sa stal najmä vďaka širokému množstvu zdravotných účinkov. Medzi jeho hlavné plusy patria:

  • antibakteriálny a antivirálny účinok
  • podpora imunitného systému
  • neobsahuje cholesterol
  • podpora činnosti štítnej žľazy
  • rýchlejšie spaľovanie tukov
  • je vhodnou náhradou telového mlieka aj opaľovacieho krému

Okrem pozitívneho vplyvu na náš organizmus kokosový olej ešte aj chutí vynikajúco, dá sa používať v studenej kuchyni, ale tiež na varenie a pečenie. To by sme v skratke mali, s čím to vlastne máme do činenia, ale ako si vybrať zo širokej ponuky kokosových olejov, ktoré sú na trhu?

Kokosový olej - Health Link

Prevláda názor, že jediný kvalitný olej je panenský (virgin), či extra panenský (extra virgin). Nie je to však celkom pravda.

Panenské oleje sú získavané lisovaním dužiny bez toho, aby táto bola zahrievaná – z tohto dôvodu sa z nej vylisuje oleja menej, avšak má výraznú kokosovú chuť a vôňu. Kvôli menšiemu objemu vylisovaného oleja sú tieto oleje drahšie.

Kokosový olej „na varenie“

Druhým typom sú tzv.bežné kokosové oleje, medzi verejnosťou známe ako oleje „na varenie“.

Pri získavaní takéhoto oleja sa dužina zahreje na vyššiu teplotu, vďaka čomu je možné získať viac oleja, ale zahriatím prichádza o väčšinu kokosovej chute a arómy. Táto skutočnosť môže niekomu vyhovovať, niekomu prekážať, ale tento olej je možné vďaka neutrálnej chuti použiť v podstate do každého jedla. Za normálnych okolností by lisovanie, ktorému predchádzalo zahrievanie malo produkovať menej kvalitný olej, avšak pri kokosovom oleji to tak NIE JE – ako jeden z mála olejov je stabilný do teploty až 180°C, takže nestráca takmer nič zo svojich prospešných látok. Ďalšou výhodou je priaznivejšia cena týchto olejov.

Pri výbere oleja ešte môžeme prihliadať na to, či je organický (BIO) – teda či patrí medzi produkty ekologického poľnohospodárstva.

Sami sme vyskúšali viacero značiek kokosových olejov, a v našej ponuke sa natrvalo usídlili tieto: extra panenský organický olej Health Link, panenský fair trade organický olej Rapunzel a kokosový olej zbavený vône Bonitas.

Zabudli sme napísať niečo, čo by ste v tomto článku očakávali? Napíšte nám koment a dajte nám vedieť.